Roman și Calapodești, borne ale sărbătorilor sfinților români în noul an calendaristic

Pelerini și credincioși s-au rugat la Catedrala Arhiepiscopală din Roman și la mănăstirea de la Calapodești cu prilejul sărbătorii închinate Cuvios Antipa Athonitul. Unul dintre cei mai cunoscuți și cinstiți cuvioși ai Athonului, născut pe meleaguri băcăuane, Sfântul Antipa reprezintă un punct de referință pe harta spiritualității ortodoxe universale, fiind un trăitor al Evangheliei, aceasta văzându-se prin sfinţenia vieţii, remarcată de cei în preajma cărora a vieţuit, atât în țara noastră, cât și în Sfântul Munte Athos ori în Biserica Ortodoxă Rusă, unde este cinstit cu multă evlavie încă de la mutarea sa la cele veșnice. ”Este un cuvios care a arătat foarte multă râvnă pentru adevărul de credință, pentru trăirea lui”, a menționat Înaltpreasfințitul Ioachim, arhiepiscopul Romanului și Bacăului, în cuvântul de învățătură rostit azi. De altfel, ierarhul de la Roman, care a compus și acatistul Cuviosului, și care s-a implicat în ridicarea unui așezământ monahal în satul natal al Sfântului Antipa (unde se află și crucea purtată de Cuviosul Antipa), este cel care a adus la Catedrala ”Sf. Cuv. Parascheva”, o părticică din sfintele moaște, primite în dar de la vrednicul de pomenire părinte Petroniu Tănase de la Sfântul Munte Athos, în urmă cu câțiva ani. ”Noi, cei care facem parte din Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului, avem datoria de a-i amplifica cultul, viaţa lui fiind îmbunătăţită şi bogată în multe învăţăminte. A fost un mare trăitor al Evangheliei, aceasta văzându-se prin sfinţenia vieţii, care a fost remarcată de credincioşi în preajma cărora a vieţuit. Începutul vieţii sale sihăstreşti a fost în părţile Moldovei, la Brazi, iar apoi a plecat în Sfântul Munte Athos. În acea perioadă se construia Schitul Prodromu, locul unde s-au reunit întru evlavie şi ascultare mulţi călugări români. Sfântul Antipa s-a angajat la construcţia acelui schit, ajungând din nou în Moldova. De la Mănăstirea Bucium din Iaşi a plecat în părţile Kievului şi ale Moscovei, urmând să ajungă la Mănăstirea Valaam, unde şi-a dat obştescul sfârşit. Am avut bucuria să merg pe urmele acestui sfânt, atât în Grecia cât şi în ţara noastră. Mi-am dat seama că Sfântul Antipa este un cuvios părinte deosebit. Atunci când am fost in Sfântul Munte Athos, părintele Petroniu Tănase ne-a încredinţat o părticică din moaştele Sfântului Antipa, care se află în catedrala noastră”, avea să spună IPS Arhiepiscop Ioachim.